Дневниците на Bubarstvo

Важно за всички шофьори: Задава се голяма промяна на бензиностанциите

Кирил Вътев: Имаме голям сив сектор, който се оставя, защото е полезен за изборите

Домашното добиване на коприна става по твърде примитивен начин, повтаряйки древния опит в свилоточенето. Неголямо количество пашкули (около килограм) се изсипват в казан с вряла вода. Като омекнат, се разбъркват с дръвце или метличка, за да се захванат нишките от пашкулите. Те се изтеглят внимателно и се полагат върху гладка повърхност (синия, софра, тава), посипват се с пясък, за да не се объркат.

Към момента Светослава внася бубени семена от Китай. Те, по думите й, са продуктивни, но доста претенциозни към условията на отглеждане, а не като тези, отглеждани преди десетилетия у нас. Затова е трудно да се възроди бубарството в едновремешните бубарски къщи. Климатичните условия в страната са много по-добри от тези в Китай, казва стопанката и допълва: „Може да сме по-малки Бубарство като производители, но качеството на българската коприна е било на много високо ниво.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Бубарството преди години е било добре развит отрасъл у нас. Практикувало се е в отдалечени райони на страната, където поминъкът е ограничен. Така хората по селата имали източник на доходи, съответно и стимул да останат по родните места, разказа за „Агрозона“ Светослава Диева от копринена ферма “Буболинка”.

От началото на ХХ век местни специалисти са могли да произвеждат и скъпото бубено семе и са снабдявали целия район с необходимото количество.

В зависимост от възрастта им, температурата, влажността и хранителната площ варират.

Икономика Земеделие Бубарството в България: Възможно ли е възраждането на един забравен отрасъл?

"Дейли Мейл": Изчезнал е собственикът на БГ фирмата, замесена в ливанските пейджъри СНИМКИ

“ Светослава казва, че дори би изкупила отгледаните пашкули от производители у нас, би съдействала и с опит и препоръки.

Последно от Интервюта Растениевъдство Пламен Янчев: Земеделието ми доставя удоволствие, осигурява ми достоен живот и ми дава свобода

Бавен туризъм, или как родопското „Хвърчило“ променя сектора

Ново производство на сокове ще бъде изградено край Елин Пелин

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Дневниците на Bubarstvo”

Leave a Reply

Gravatar